Sluneční brýle RELAX - 1.místo v testu MF Dnes

Datum publikování 18.12.2019

Stačí na dovolenou levné sluneční brýle ze stánku, nebo se vyplatí vybrat nějaké dražší v optice? MF DNES otestovala 13 vzorků a zjistila, že ochránit oči před UV zářením dokážou všechny – jak ty levné z benzinky či vietnamského tržiště, tak dražší brýle z e-shopu, supermarketu či značkové optiky. „Ochrana proti nebezpečným paprskům UV záření byla u všech brýlí stoprocentní, což je dobrá zpráva,“ řekl Ivan Vymyslický, soudní znalec, který brýle měřil. 

 

Jedna sezona a dost 

Ovšem v kvalitě provedení se brýle už lišily výrazněji. Některé levné vzorky byly vyrobeny z tak nekvalitního materiálu, že podle znalce vydrží nanejvýš jednu dovolenou. Po návratu je můžete vyhodit. „Povrchová úprava a provedení u této cenové skupiny slunečních brýlí není nijak oslňující. Některé vzorky byly anatomicky tak křivé, že je bez odborného zásahu nelze pohodlně užívat,“ uvedl znalec.Například brýle Sun Dance z drogerie dm měly podle Vymyslického nevhodně provrtané čočky, takže hrozilo, že se brzy rozbijí. Některé brýle měly drobné škrábance, oděrky či poškozený lak, jiné neměly dobře utažené šroubky a mohly svého nositele škrábat. Pouzdro či obal dostaly od výrobce jen tři ze třinácti testovaných brýlí. Podle Vymyslického tak lze za kvalitní považovat jen dvoje brýle – Relax z malé kolínské optiky a New Age Polarized NAP z hypermarketu Globus. Dobré byly také brýle ForeVer, Feel by American Way a Johny. Další už byly slabší. „Pro nenáročného zákazníka, který na kvalitu moc nehledí a nečeká nic speciálního, jen si chce chránit zrak, zlepšit si zrakovou pohodu, ale přitom se nebát, že se mu brýle ztratí, se však většina testovaných brýlí hodí,“ dodal znalec.

 

Růžové brýle?

K moři raději ne UV filtr a kvalita zpracování nejsou jediné parametry, podle kterých se vyplatí sluneční brýle vybírat. Důležitý je také stupeň zatmavení, dále velikost skel a jejich zakřivení, celkový vzhled brýlí či vylepšení čoček pro cestu autem – tzv. polarizace. „Nejčastěji používané jsou sluneční brýle z kategorie 3, které se nosí při silném slunci a jsou vhodné k pobytu u moře. Pro řidiče jsou optimální polarizační skla, která tlumí oslnivé odlesky od mokré vozovky či protijedoucích vozů,“ vysvětluje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. Test brýlí se proto zaměřil i na to, jak dovedou prodavači poradit zákazníkovi, který se chystá na dovolenou autem k moři. výsledek? Většina prodejních míst propadla. „Všechny brýle jsou dobré pro to, co chcete,“ řekl například asistent v obchodě Tiger na pražském hlavním nádraží.

...

Originály celého článku včetně v pdf. k prohlédnutí a stažní ZDE:

1.část

2. část