Co mají společného vějířky vrásek, sněžná slepota a tajemní lumeni?

Datum publikování 18.12.2019

Kdo se nechce kamarádit se světloplachostí nebo šeroslepostí, udělá si věrného přítele z polarizačních brýlí. To už víme. Ovšem kdo jsou to zákeřní lumeni, na jakém principu funguje polarizační filtr či víc o fenoménu sněhové slepoty, to vše se dozvíte v dnešním článku. 

Na úvod začneme malým opakováním z hodiny fyziky. Světlo je všude kolem nás a pokládáme ho za něco zcela samozřejmého, stejně jako že slunce vyjde každé ráno. Světlo ozařuje krásy naší planety, kterými se můžeme kochat. Z hlediska fyzikálního se ale jedná o energii, která se šíří kmitáním částic, takzvaných fotonů. 

Z přirozeného zdroje, jakým je slunce, fotony kmitají vertikálně (nahoru a dolu). Problém nastává, když foton na výletě narazí na vodorovnou plochu, například hladinu rybníka. Tehdy své kmitání změní a začne se pohybovat horizontálně (zleva doprava). My celý tento úkaz sledujeme jako třpytící se odlesky a odrazy, které nás matou a oslepují. 

Není oslnění jako oslnění. Přemíra odraženého světla našim zrakům škodí. 

Oslnění druhou osobou a láska na první pohled, to je krásná věc. Oslnění z odraženého světla je už méně příjemnou záležitostí. Jeho dlouhodobé a intenzivní působení může nevratně poškodit náš zrak. I proto je nutné oči chránit. Problémy nemusíme zpozorovat ihned, ovšem s přibývajícími léty si plíživě začnou vybírat svou daň v podobě očních defektů a zákalů. O vějířcích vrásek kolem očí z věčného mhouření ani nemluvě. 

Jak fungují polarizační brýle

Polarizační filtr na brýlích je takový malý čaroděj. Ve skutečnosti se jedná o chemickou směs.. Její molekuly se přirozeně řadí vedle sebe do vodorovných řetízkových struktur. Skrze tyto řetízky projde vertikální záření (nahoru a dolu), nikoliv však horizontální (zleva doprava). Odražené světlo má jednoduše smůlu a vy radost, protože krásně ostře vidíte, třeba na mokrou silnici zalitou slunečním jasem. Prostě na pohodu!   

* Věděli jste, že…? Polarizační brýle Relax používají nejlepší čočky s polarizačními filtry na trhu, stejné jako třeba značka Polaroid? Celou nabídku našich polarizačních brýlí najdete zde.

Sněžná slepota a zákeřní lumeni

Nebudeme vás déle napínat. Lumen není žádný lump, i když dokáže pěkně potrápit. Jedná se o jednotku světelného záření, kterým se měří jas nebo intenzita světla. Většina umělého světla v místnosti se pohybuje v řádech od 400 do 600 lumenů. Sluncem prozářený den se vyšplhá až k řádu 6 000 lumenů, přičemž naši oči jsou spokojené do intenzity zhruba 3 500 lumenů. 

Podívejme se ale na takové extrémní záření na sněhových pláních. Zde odrážené světlo může mít hodnotu až 12 000 lumenů, suchý sníh totiž odrazí až 88 % světla. Bez dostatečné ochrany jsou naše oči natolik bombardovány, že začnou světlo blokovat. Následkem může být velice bolestivé onemocnění – sněžná slepota – která až na 24 hodin vyřadí naše oči z provozu a způsobí dočasnou slepotu. 

* Věděli jste, že…? Rybáři díky polarizačním brýlím nevidí na hladině rybníka odraz oblohy s mraky, ale pěkně pod vodou hejna ryb. Polarizační brýle jsou proto na rybářské soutěži v Austrálii zakázány jako nepovolený „doping“.

Chraňte si svůj polarizační filtr jako oko v hlavě

Jelikož je polarizační filtr nejčastěji nanesen na povrch čoček, je citlivější k odření a poškození. Pěkně se proto o své relaxky starejte a důsledně je ukládejte do pouzdra nebo mikrovláknového samočistícího pytlíku. Ten od nás dostanete při nákupu jakýchkoliv brýlí jako malý prezent zdarma.